Paryż
Stolica Francji jest oczywiście najważniejszym punktem każdej wycieczki. Zarówno jako miasto będące synonimem światowej mody, gdzie skupiają się pracownie i sklepy największych projektantów, jak i centrum sztuki, reprezentowane przez paryskich ulicznych artystów ze słynnej Awangardy, po urocze kafejki, pełne zapachów francuskich ciastek i romantycznej muzyki wszystko w tym mieście może zachwycić, ale może też rozczarować. Obowiązkowym punktem programu powinna być Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, a także Luwr, w którym znajdują się najsłynniejsze dzieła malarstwa światowego. Po zwiedzaniu zabytków można się przejść jednym z bulwarów nad Sekwaną i obejrzeć obrazy wystawiane przez paryskich malarzy.
Wersal
Francuscy królowie stanowili najsilniejszy filar władzy w Europie, a każdy z kolejnych Ludwików wsławił się jakimś nietypowym przymiotem, który niekoniecznie musiał być pozytywny. Każdy z nich jednak lubił otaczać się licznym dworem i niezwykłym bogactwem, które dziś można podziwiać w Wersalu. Pałac został wzniesiony z inicjatywy Ludwika XIII w małej wiosce na południowy zachód od Paryża. Jego architektoniczne piękno i doskonałość sprawiły, ze stal się synonimem kunsztu, a przez pewien czas pełnił nawet rolę stolicy kraju. Za panowania Ludwika Filipa I zamek został odnowiony i przekształcony w Muzeum Historii Francji. Obok pałacu znajduje się też 250-hektarowy ogród. Druga warta odwiedzenia rezydencja królewska znajduje się w Fontainebleau. Zespół pałacowo-parkowy posiada elementy nawet z XII wieku, przez lata rozbudowywane. Dziś można tam zwiedzić muzeum oraz przylegający do pałacu park.
Dolina Loary
O zamkach nad Loarą słyszał zapewne każdy, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ich około 400. Będąc we Francji na krótkim urlopie nie można odwiedzić ich wszystkich, ale warto wybrać kilka, które posiadają szczególny urok i pozwalają zapoznać się z charakterem architektury francuskiej tamtych czasów. Dolina Loary to kraina historyczna Francji, a znajdujące się w jej obrębie zamki pochodzą z okresu średniowiecza i renesansu. Za turystyczną stolicę regionu uznawane jest Tours, a obok niego znajduje się Angers. Nie są to miasta najbogatsze w zabytki, ale ich położenie jest niezwykle atrakcyjne do turystycznych wypadów. Miłośnicy zwiedzania powinni zajrzeć do rozrzuconych wzdłuż rzeki miast Amboise, Blois, Saumur i Beaugency. Wśród zamków najpiękniejszym jest z pewnością Château Azay-le-Rideau oraz otoczony pięknymi ogrodami zamek w Villandry. Inne niezwykłe obiekty, to Château D'amboise, Château D'anet, Chateau D'angers, Chateau D'argy, Chateau D'azay-Le-Ferron, Chateau D'azay-Le-Redeau, Chateau De Bazouge, Chateau De Beauregard i dziesiątki innych malowniczych budowli.
Avignon, Lourdes i Chartres
Kościół katolicki zaznaczył swoją obecność we Francji bardzo dobitnie. Przez pewien okres nawet była w tym kraju siedziba tzw. „drugiego papieża”, kiedy w kościele katolickim doszło do rozłamu i konfliktu interesów. Siedziba papieży przeniosła się do Awignonu, w którym do dziś można podziwiać monumentalny Pałac Papieski. Pałac jest piękną budowlą, przypominającą potężną warownię świadczącą o militarnym potencjale papieży. Składa się z dwóch części: Starego Pałacu wysuniętego bardziej na północ i Nowego Pałacu, odznaczającego się cechami charakterystycznymi dla gotyku płomienistego. Warto przyjechać do tego miejsca w lipcu, kiedy odbywa się Festiwal Awinioński. Będąc w Awinionie koniecznie trzeba tez zajrzeć na słynny most, uważany za jeden z najstarszych na świecie, pochodzący jeszcze z XI wieku. Most jest na tyle sławny, że stał się inspiracją dla wielu artystów. Wartym odwiedzenia sakralnym zabytkiem jest też Katedra w Chartres. Najpiękniejszą ozdobą katedry są witraże, których jest tu ponad 160. Wewnątrz katedry znajduje się również labirynt, który w czasach średniowiecza wyznaczał ścieżkę pokutującym na kolanach grzesznikom. Nie można również pominąć Lourdes, ze słynnym sanktuarium maryjnym. Lourdes to jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek. W mieście jest wiele zabytków, m. in. zamek z XIV wieku, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, neobizantyjski Kościół Różańcowy z końca XIX wieku, podziemna bazylika Św. Piusa X.